0242 244 51 07
info@ünitesmekanik.com

PVC Boru Nedir?

ÜNİTES MEKANİK

PVC Boru Nedir?

PVC Boru Nedir?

       PVC boru (Polivinil Klorür), şebeke suyu kullanımı sonucu açığa çıkan (lavabo, küvet ve duşakabin gibi) pis suların bina dışındaki kanalizasyon ya da rögarlara iletildiği borulara verilen isimdir. Günümüzde, lokomotif sektör diye anılan inşaat sektöründe modern yapılardan, kanalizasyona kadar yol oluşturan tuvalet ve mutfak gibi gider borularında yapı malzemesi olarak PVC boru tercih edilmektedir. PVC borularda kullanılan ham maddeler sert plastik olması nedeniyle uzun yıllar kırılmalara ve aşınmalara karşı dayanıklıdır.

PVC borular nerelerde kullanılır?

     Özellikle mutfak, banyo, tuvalet ve bahçelerimizin sulama sistemlerinde kullandığımız PVC borular, farklı sıhhi alanlarda sürekli olarak kullanılmaktadır. PVC borunun bu alanlarda tercih edilmesinin en büyük sebebi, çatlak ve kırık oluşumu riskinin en az düzeyde görüldüğü boru çeşitleri olmasıdır. Bu nedenle bakteri üremesine de sebebiyet vermez.

PVC Boruların Avantajları

PVC borular, pik ve beton borulara göre oldukça hafiftir. İşçilikleri de çok kolaydır. Contalı olarak birleştirilirler, kesilmeleri ve bağlantıları rahattır. Kimyasal maddelere dayanıklıdırlar, elektriği iletmezler. Korozyon (paslanma) yoktur, donmaya karşı esnektirler. Kullanımı hızla artan kalın etli PVC borular, gürültü problemini de en aza indirebilmektedir.

PVC Boruların Dezavantajları

Dışarıdan gelebilecek darbelere karşı dayanıksız olmalarına karşın esneklik özelliklerinden dolayı fazla tahribata uğramazlar. Kalın etli boruların rağbet görmesi ve piyasaya tamamen hâkim olmasıyla bu dezavantaj minimuma düşmüştür. Bina kirli ve pis su boruları, kesinlikle dış cephelerden ve açıkta döşenmemelidir. Böyle bir uygulamada hem kötü bir görüntü oluşur hem de kötü hava şartlarına maruz bırakılan borular deforme olurlar. Soğuk bölgelerde don olaylarına karşı bu borular korunmalıdır.
Boru çeşitleri: Çapları 50, 70, 100, 125, 150, 200, 300…mm olarak çeşitli şekillerde üretilirler. Boyları ise 150, 250, 500, 1000, 2000, 3000 mm’dir. Borular, birbirlerine muflu olarak eklenirler. Aradan parça çıkarmak zordur. Zorunlu hallerde parça çıkarılırsa iki tarafında da muflu ve contalı manşon (kayar manşon) kullanılır.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin