0242 244 51 07
info@ünitesmekanik.com

Havalandırma Nedir?

ÜNİTES MEKANİK

unites-mekanik-havalandırma-1

Havalandırma Nedir?

 Kapalı bir ortamın havasını değiştirmek amacıyla çeşitli yöntem ve araçların kullanılmasına havalandırma denir. Ortamdaki kirli havayı temizlerken diğer yandan ise biriken gazların çekilmesini sağlar. Canlılar için sağlıklı hava ortamı sağlar. Kötü kokuları çeker ve ortama oksijen girmesini sağlar. Doğal yolla dışarıdaki havanın içerideki havayla değişmesini sağlar Yada yapay yollarla mekanik araçlarla içerinin sağlıklı bir ortama dönüşmesini sağlar. Mekanik yollarla havalandırma,kapalı bölmelerdeki temiz havayı emen fanlarla yapılır.  Havalandırma Nedir?

Havalandırrma Nerelerde Kullanılır?

Havalandırmanın genellikle kapalı ortamları havalandırmak için kullanıldığını sizlere söylemiştik.Şimdi ise nerelerde ve niçin kullanıldığı hakkında bilgi vereceğiz. İlk olarak kolay bir örnekle başlayalım, Herkesin evinde mutfağı tabikide vardır. Ama bazı mutfaklar varki içeri hava girmeyen ve penceresi olmayan. Tabi yemek pişirdiğimizde mutfakta yemek kokuları dolaşır bunları önlemek için aspiratör tercih edilir. Aspiratör sayesinde bu kötü kokular çekilir ve içeriye temiz hava aktarılır. Bir başka örnek ise hava almayan ve kapalı olan lavabolar. Bu lavabolarda ise pervane gibi sistemler sayesinde kötü koku ve hava dışarıya atılarak içeriye temiz hava girmesi sağlanır. Büyük fabrikalarda ise havalandırma insan sağlığı için havalandırma sistemleri çok önemlidir.Kapalı fabrikaların havalandırılması için daha büyük sistemler kullanılıyor.

Neden Havalandırmalıyız?

Kapalı Yerlerdeki Hava Kullanıldıkça Doğal Karışım Oranlarını Kabeder Ve Canlılar İçin Taşıdığı Konfor Şartlarından Uzaklaşır. Bu Durumda Sıcaklığın Artması İle Terleme , Sıcaklığın Düşmesi İle İse Üşüme Gerçekleşir. Oksijen Oranının Azlması İle Nefes Alma Zorluğu Gibi Sorunlar Yaşanmaya Başlanır. İhtiyaç Duyulan Oksijen Normal Seviyede Olmadığı İçin Kan Basıncı Yükselir. Baş Ağrısı Ve Yorgunluk Gibi Rahatsızlıklar Görülür. Tabiî ki Bunları Yaşamamamız İçin Oksijen Oranının %21 Seviyesine Yükseltmemiz Gerekmektedir Buda Havalandırma İle Gerçekleşir.

Havalandırma Nedir? 

PPRC Nedir?

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin